Teknoloji

İlk telaffuz edilen: Apple, Google’dan ne kadar gelir elde ediyor?

Alphabet’in ekonomi konusunda danışmanlık yaptığı kişi, Google’ın Safari tarayıcısı üzerinden arama reklamlarından elde ettiği gelirin yüzde 36’sını Apple’a ödediğini söyledi.

Bloomber’da yer alan habere göre Chicago Üniversitesi’nden profesör Kevin Murphy, Adalet Bakanlığı’nın Washington’daki antitröst davasında Google’ın savunmasında verdiği ifade sırasında söz konusu rakamı açıkladı. Hem Google hem de Apple, anlaşmalarının ayrıntılarının kamuya açıklanmasına itiraz etti.

Geçen haftaki mahkeme başvurusunda Google, anlaşmayla ilgili ek bilgilerin açıklanmasının “Google’ın hem rakipleri hem de diğer karşı taraflar karşısında rekabet konumunu makul olmayan bir şekilde zayıflatacağını” savundu.

Şirketlerin 2002’den bu yana Google’ı Apple’ın Safari’sinde varsayılan arama motoru haline getiren bir ortaklığı var. Bu anlaşma, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan akıllı telefon olan iPhone’un arama motorunu belirlediği için Google’ın varsayılan anlaşmaları arasında en değerli olanıdır. (EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu